PROFESSIONAL GATE
TO REAL ESTATE
REALITNÍ KANCELÁŘ

CZE   ENG   RUS

Novinky

Novinky


Ceny rezidenčních nemovitostí meziročně rostly rychleji než inflace / 18.03.2015 / 

Vývoj indexu cen nemovitostí Hypoteční banky (HB INDEX) v posledním čtvrtletí loňského roku potvrdil mírný nárůst cen všech typů rezidenčních nemovitostí. Nejmenší růst zaznamenaly ceny rodinných domů, kde došlo ke korekci rychlejšího růstu z počátku roku. HB INDEX u rodinných domů tak vzrostl jen o 0,4 pcb. Mezičtvrtletně se pak o 1,0 pcb zvýšily ceny pozemků, přičemž ceny bytů rostly ještě nepatrně rychleji – celkově o 1,2 pcb. Meziročně pak ceny všech typů rezidenčních nemovitostí překonaly inflaci.

• Průměrná tržní cena bytů ve čtvrtém čtvrtletí roku 2014 mírně vzrostla, a dosáhla hodnoty indexu 97,4.
• Ceny rodinných domů v průběhu čtvrtého čtvrtletí roku 2014 pokračovaly ve velmi mírném růstu, a to o 0,4 pcb na výslednou rekordní hodnotu HB INDEXu 105,8.
• Mírně vzrostly také ceny pozemků v ČR, a to na výslednou hodnotu HB INDEXu 119,4.

Níže naleznete grafy vývoje hodnot HB INDEXu u všech tří kategorií rezidenčních nemovitostí s komentářem Petra Němečka, ředitele odboru Nemovitosti Hypoteční banky.
HB INDEX
je zveřejňován čtvrtletní.

 HB INDEX 4Q 2014 – Bytové jednotky:

BHindexbyty4Q14
 
„HB INDEX u bytových jednotek vykazoval po celý loňský rok mírný růst, který meziročně dosáhl 4,2 pcb, a překročil tak i nízkou inflaci. Motorem zvyšování cen bytů byl vývoj v Praze a středních Čechách. Ve 4. čtvrtletí loňského roku se růst cen v Praze mírně zpomalil a největšího nárůstu cen bylo dosaženo ve Středočeském, Olomouckém a Plzeňském kraji. V ostatních krajích se pohyboval do 1 pcb. Vývoj cen u starších zděných i panelových bytů byl prakticky shodný. K největšímu růstu došlo v kategorii malometrážních bytů. V Praze se pak dobře prodávaly byty v nových developerských projektech, což vyvolalo i mírný nárůst cen nových bytů. Zájemce o bydlení však oslovily i doposud stavebně nezahájené projekty. Toho využili i někteří developeři, kteří nasadili i vyšší cenové relace a spoléhají se na pozitivní náladu na trhu,“ uvedl Petr Němeček.
 
HB INDEX 4Q 2014 – Rodinné domy:

 HBindexdomy4Q14

„Ceny rodinných domů ve 4. čtvrtletí roku 2014 rostly jen velmi mírně. Došlo tak k očekávané korekci výraznějších nárůstů z první poloviny loňského roku. Na trhu přetrvávala poptávka po rodinných domech v okolí velkých měst, novostavby v developerských projektech (výhradně okolí krajských měst) a projevoval se také stabilní zájem o dřevostavby. Zároveň došlo k nárůstu poptávky po rodinných domech v pasivním standardu (i díky podpoře z dotačního programu „Zelená úsporám“) a po domech s úsporným způsobem vytápěním (např. tepelná čerpadla),“ uzavřel.

 HB INDEX 4Q 2014 – Pozemky:

HBindexpozemky4Q14
 
„Pozemky i v posledním čtvrtletí loňského roku vykázaly mírný růst. Meziročně se jejich ceny zvýšily o 3,3 pcb. Pozemky dlouhodobě představují nejstabilnější segment z rezidenčních nemovitostí. Největší poptávka byla u pozemků s výměrou okolo 800 m2. Co se lokality týče, tak největší zájem je o pozemky v zainvestovaných lokalitách na okrajích a v okolí větších měst, která poskytují dostatek služeb a pracovních příležitostí. Přesně opačná situace je pak u lokalit se špatnou dopravní dostupností,“ dodal Petr Němeček.

O HB INDEXu:
Hypoteční banka představila index vývoje cen nemovitostí v České republice v dubnu roku 2011. Tento ukazatel je založen na reálných odhadech tržních cen nemovitostí, které si prostřednictvím hypotečního úvěru pořídili klienti Hypoteční banky. Tržní ceny jsou mnohem přesnější než ceny nabídkové, které klienti nalézají například v katalozích realitních kanceláří. HB INDEX je zkonstruován s využitím hedonického modelu, který sleduje až 30 různých parametrů nemovitostí. Do modelu vstupují údaje získané z odhadů cen nemovitostí, které jsou předmětem hypotečních úvěrů od Hypoteční banky.

Samotný HB INDEX je sledován za celou Českou republiku, a to u tří typů nemovitostí – bytů, rodinných domů a pozemků. Za bazickou hodnotu 100 byly zvoleny skutečné ceny nemovitostí k 1. lednu 2010, jeho hodnota bude vždy definována s přesností na jedno desetinné místo. Struktura indexu bude z důvodu zachování dlouhodobé kontinuity neměnná. Na přípravě indexu spolupracuje uznávaný odborník z Akademie věd ČR Martin Lux, který je zároveň odborným garantem výpočtu indexu. 

CHECH REAL ESTATE © 2011

design by firmstyler
Сайты Чехии