PROFESSIONAL GATE
TO REAL ESTATE
REALITNÍ KANCELÁŘ

CZE   ENG   RUS

Novinky

Novinky


Pronájem nemovitosti se vyplatí, pokud je roční výnos alespoň 5 procent / 24.03.2015 / 

Nízké úrokové sazby u hypotečních úvěrů lákají ke koupi nemovitosti nejen pro vlastní bydlení, ale také pro investici. Drobní investoři doufají, že zakoupená nemovitost jim třeba finančně pomůže v důchodovém věku.

Pokud plánujete koupit nemovitost pro investici, měli byste vědět, že následný pronájem se vyplatí v případě, že je roční výnos alespoň pět procent. Než ale takovou nemovitosti koupíte, měli byste si to pečlivě rozmyslet a správně vybírat.

Nejprve si ujasněte, komu chcete nemovitost pronajímat. Jestli máte v hledáčku studenty, měla by být v blízkosti univerzita, nebo aspoň dobrá dopravní dostupnost k přednáškovým sálům. Pokud chcete koupit spíše větší byt a pronajímat ho rodinám s dětmi, měly by být v okolí školy, školky, lékař atd.

Mladí lidé hledající spíše menší, startovací byt, nebudou mít například takové nároky jako lidé, kteří hledají dlouhodobé bydlení určitého standardu. Někdy je lepší využít služeb zkušeného makléře, který proces povede a pomůže jak s výběrem nemovitosti, tak s případným dalším pronájmem. Ale pokud si s tím dáte trochu práce, tak vhodný byt pro investici jistě dokážete najít i sami. Je dobré mít také na paměti, že menší byt pronajmete i prodáte rychleji, než větší byt.

Pronajímáte? Obrňte se trpělivostí

Pronajímaný byt sice může být dobrým zdrojem vedlejšího příjmu, ale také vás může stát dost nervů. Sehnat v dnešní době slušného nájemníka bývá problém. Leckdy vám spíše byt znehodnotí, než aby vám nájem vydělal na přilepšení k důchodu.

Současná doba koupi na investici velmi přeje. Byt se dá koupit za dobrou cenu. A když chybí finance na účtu, investor může využít hypotéku. Díky její nízké sazbě vydělá na pronájmu víc peněz a investice se mu rychleji vrátí,“ říká Martin Němeček předseda představenstva Realitní společnosti České spořitelny.

HB Index: Ceny rezidenčních nemovitostí meziročně rostly rychleji než inflace

Nejvíce za poslední čtvrtletí rostly ceny rodinných domů, a to o 6,6 procentního bodu na hodnotu HB Indexu 105,8, zdražily rodinné domy. Na konci roku pak nejrychleji rostly ceny pozemků. Průměrná míra inflace za celý rok 2014 dosáhla 0,4 procenta, ceny nemovitostí tedy meziročně rostly rychleji než inflace.

Stabilní růst cen loni vykazovaly hlavně byty. HB Index, který kvartálně zveřejňuje Hypoteční banka, vzrostl u bytů o 4,2 procentního bodu na 97,4. „Motorem zvyšování cen bytů byl vývoj v Praze a středních Čechách. Vývoj cen u starších zděných i panelových bytů byl prakticky shodný. K největšímu růstu došlo v kategorii malometrážních bytů. V Praze se dobře prodávaly i byty v nových developerských projektech, zájemce o bydlení však oslovily i doposud stavebně nezahájené projekty. Toho využili i někteří developeři, kteří nasadili vyšší ceny,“ uvedl ředitel nemovitostního odboru Hypoteční banky Petr Němeček.

CHECH REAL ESTATE © 2011

design by firmstyler
Сайты Чехии